KSM Białystok


Spotkanie z Krzysztofem Ziemcem


W dniu 13 kwietnia 2011 roku w Auli I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku odbyło się spotkanie z panem Krzysztofem Ziemcem. Tematem spotkania, które miało formę pytań, od prowadzących i publiczności, oraz odpowiedzi zaproszonego gościa, była Rola wiary w pokonywaniu cierpienia, swoich słabości i ograniczeń.

Krzysztof Ziemiec jest dziennikarzem radiowym i telewizyjnym (programy: „Magazyn 24 godziny”, „A dobro Polski?”, „Kwadrans po ósmej”, „Debaty Polaków”, „Puls Rekord”, „Z refleksem”, „Polskie sprawy”, „Niepokonani – prawdziwe historie”; prezenter „Wiadomości” oraz „Panoramy”). W roku 2008 uległ groźnemu wypadkowi w pożarze. Powrót do zdrowia wymagał ponad czternastomiesięcznej rehabilitacji. W 2010 roku otrzymał wyróżnienie Tulipan Narodowego Dnia Życia. W 2011 roku został laureatem Telekamery w kategorii informacja – osobowość.

Na pytania dotyczące roli cierpienia oraz sposobu radzenia sobie z nim, pan Krzysztof odpowiedział, że cierpienie jest „uszlachetniaczem i katalizatorem” pojmowania Boga. Wiara odgrywa dużą rolę i żeby jej nie stracić, można powiedzieć krótko – Spojrzeć na papieża!
Powtórzył za Janem Pawłem II – „Cierpienie to nie kara, lecz pewnego rodzaju łaska i dar”.

Na pytania: Jak pogodzić pracę i życie prywatne, w jaki sposób zostać dobrym dziennikarzem, pan Krzysztof odpowiedział: – Pracę trzeba szanować, trzeba kochać.
Następnie zaznaczył, że trzeba znaleźć równowagę między rodziną, a karierą. Pan redaktor zawód dziennikarza uznał jako trudny; żeby dotrzeć do odpowiednio obranego celu należy podążać konsekwentnie małymi krokami. Według gościa wszystkie szybkie drogi na skróty prowadzą do szybkiej porażki.

Jak żyć zgodnie z własnym sumieniem? – Życie z czasem staje się coraz bardziej wymagające – zauważył pan Krzysztof i zaznaczył, że należy dostrzec piękno życia, chociaż to bardzo trudne, zwłaszcza w ciężkich chwilach. Podkreślił rolę rodziny w krzewieniu wiary oraz kształtowaniu sumienia w nieustannym doskonaleniu siebie. – Łatwiej ze złego stać się dobrym, niż z dobrego lepszym – stwierdził.

Padły również pytania o media oraz politykę. Pan Krzysztof Ziemiec w swoich wywodach często odwoływał się do swojej książki Wszystko jest po coś oraz do przeżyć związanych z realizacją filmu Szukałem was.

W spotkaniu uczestniczyło około 200 osób. Organizatorem przedsięwzięcia było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Białostockiej przy współpracy z Klubem Młodych Katolików I Liceum Ogólnokształcącego. Miejsce spotkania było symboliczne, gdyż z tego właśnie liceum zginęło, w wypadku samochodowym i pożarze, 9 uczniów udających się na pielgrzymkę maturzystów na Jasną Górę we wrześniu 2005 roku.

Marcin Koźniewski

Galeria zdjęć ze spotkania.
Informacja na Facebooku o spotkaniu.


Wyświetl większą mapę