KSM Białystok


21.10.2016

piątek

Ewangelia na dziś

Łk 12, 54-59 Poznać znaki czasu

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza
Jezus mówił do tłumów: «Gdy ujrzycie chmurę podnoszącą się na zachodzie, zaraz mówicie: „Deszcz idzie”. I tak bywa. A gdy wiatr wieje z południa, powiadacie: „Będzie upał”. I bywa. Obłudnicy, umiecie rozpoznawać wygląd ziemi i nieba, a jakże obecnego czasu nie rozpoznajecie? I dlaczego sami z siebie nie rozróżniacie tego, co jest słuszne?
Gdy idziesz do urzędu ze swym przeciwnikiem, staraj się w drodze dojść z nim do zgody, by cię nie pociągnął do sędziego; a sędzia przekazałby cię dozorcy, dozorca zaś wtrąciłby cię do więzienia.
Powiadam ci, nie wyjdziesz stamtąd, póki nie oddasz ostatniego pieniążka».
Oto słowo Pańskie.

approaching-rain-storm-utah-images

Zastanów się!

  • Na początku modlitwy przyjmij taką postawę ciała, która pozwoli Ci modlić się przez kilkadziesiąt minut. Weź kilka głębszych oddechów. Uświadom sobie, że się zatrzymałeś. Zobacz, co jeszcze w Tobie gdzieś „pędzi”, może przed czymś ucieka. Poczuj swoje ciało. Przypomnij sobie, po co się zatrzymałeś – aby się modlić. Modlić się, to znaczy spotkać z Bogiem. Podjąć z Nim dialog. Ty chcesz wypowiedzieć swoje serce, ale On też chce mówić do Ciebie. Może będą też momenty wspólnego milczenia, trwania we wzajemnej obecności. Twojej przy Bogu i Boga przy Tobie.
  • Rozpocznij znakiem krzyża. Poproś Boga, aby wszystkie Twoje zamiary, czyny i prace skierowane były wyłącznie ku służbie i chwale Jego Boskiego Majestatu. Zaproś Ducha Świętego, aby Cię prowadził i objawiał Jezusa.
  • Prośba: o łaskę rozpoznawania Bożych znaków w moim życiu i podejmowania wyzwań, do których zapraszają.
  • Boże znaki. Jezus naucza tłumy. W dzisiejszej Ewangelii skupia się na konieczności rozpoznawania znaków czasu. Z jednej strony mamy znaki globalne: zmiany klimatyczne (patrz encyklika papieża Franciszka „Laudato Si”), wojna na Bliskim Wschodzie, miliony uchodźców na całym świecie. Tak, jak trzysta lat temu Bóg chciał nam coś powiedzieć i zaprosić do czegoś całą ludzkość, tak i obecnie poprzez owe znaki zaprasza i wskazuje na coś konkretnego. Z drugiej strony mogę zapytać siebie: co też dla mnie osobiście stanowi Boży znak na mojej duchowej drodze? Czy jestem chętny/a, aby zapytać Jezusa, czego oczekuje ode mnie dziś poprzez owe znaki?
  • Dobrodziejstwo przebaczenia. Nasze zmierzanie do ostatecznego celu nie dokonuje się w pojedynkę. Bóg stawia nam pewne wyzwania (znaki czasu) w postaci niełatwych relacji, których podjęcie ma na celu nieustanne uczenie się, co znaczy kochać, upodabniając się w ten sposób do Jezusa. Bóg przebaczając nam, oczekuje, że i my będziemy czynić to samo. Zanim zacznę szukać wielkich znaków Bożych dookoła siebie, zapytam, kto stanowi dla mnie dziś takie wyzwanie? Jakiej słabości we mnie dotyka ta niełatwa relacja? Czy pokładam nadzieję w Bogu i szukam u Niego siły do nieustannego przebaczania?
  • Czy roztropnie korzystam z okazji do dawania dobra?
  • Czy nie zwlekam z załatwieniem, nawet tych małych, spraw?
  • Na koniec porozmawiaj z Bogiem o tym wszystkim, co zrodziło się w Twoim sercu pod wpływem dzisiejszej modlitwy. Wypowiedz przed Nim swoje uczucia – lęku, niepewności ale może i nadziei na prawdziwe spotkanie. Bądź szczery przed Panem. Możesz Mu podziękować za to, co odkryłeś lub poprosić Go o coś, czego bardzo potrzebujesz. Porozmawiaj z Nim przez chwilę serdecznie – jak przyjaciel z przyjacielem.
  • Na zakończenie pomódl się słowami modlitwy „Ojcze nasz”.
  • Po modlitwie poświęć kilka chwil na refleksję jak Ci się modliło. Co Ci pomagało. Co przeszkadzało w spotkaniu.
  • Zachęcamy, byś zapisał sobie refleksje po modlitwie, jakieś szczególne poruszenia czy myśli, które będą takim swoistym dziennikiem duchowym z tych rek. Te zapiski mogą Ci pomóc zobaczyć drogę, po której Pan Cię prowadzi, ścieżki, po których On idzie z Tobą przez życie.

Żródło – Michał Kłosiński SJ
Żródło – Justyna Jasińska

Komentarz do Ewangelii

W życiu możemy mieć różne okazje do robienia dobra, trzeba z tych okazji korzystać mądrze, nie pomożemy wszystkim, ale w naszym codziennym życiu, w zgodzie z naszymi codziennymi obowiązkami możemy dawać wiele dobra. Tym bardziej, że nie wiemy kiedy zakończy się nasz bieg o Niebo.

Jest to również fragment, który mówi o czyśćcu. Jeśli nie dokończymy wszystkich spraw tu na ziemi, będziemy musieli odrobić to w czyśćcu „co do grosza”. Św. Jan Bosko prowadził oratorium dla młodych chłopaków. Jedną z zasad, według której ich wychowywał, było dokańczanie wszystkich spraw do konkretnego dnia każdego miesiąca. Do tego terminu chłopcy mieli za zadanie oddać pożyczone rzeczy i pieniądze, pojednać się z ludźmi, by w każdym momencie być gotowymi na koniec świata i sąd Boży.

Żródło-Justyna Jasińska

<<<< Ewangelia z dnia wczorajszego  Ewangelia na dzień następny >>>>