KSM Białystok


18.10.2016

wtorek

Ewangelia na dziś

Łk 10, 1-9 Żniwo jest wielkie, ale robotników mało

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza
Spośród swoich uczniów wyznaczył Pan jeszcze innych, siedemdziesięciu dwóch, i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał.
Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo.
Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie.
Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: „Pokój temu domowi!” Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: „Przybliżyło się do was królestwo Boże”».
Oto słowo Pańskie.

james_tissot_christ_sending_out_the_seventy_disciples_two_by_two_5251

Zastanów się!

 • Na początku modlitwy przyjmij taką postawę ciała, która pozwoli Ci modlić się przez kilkadziesiąt minut. Weź kilka głębszych oddechów. Uświadom sobie, że się zatrzymałeś. Zobacz, co jeszcze w Tobie gdzieś „pędzi”, może przed czymś ucieka. Poczuj swoje ciało. Przypomnij sobie, po co się zatrzymałeś – aby się modlić. Modlić się, to znaczy spotkać z Bogiem. Podjąć z Nim dialog. Ty chcesz wypowiedzieć swoje serce, ale On też chce mówić do Ciebie. Może będą też momenty wspólnego milczenia, trwania we wzajemnej obecności. Twojej przy Bogu i Boga przy Tobie.
 • Rozpocznij znakiem krzyża. Poproś Boga, aby wszystkie Twoje zamiary, czyny i prace skierowane były wyłącznie ku służbie i chwale Jego Boskiego Majestatu. Zaproś Ducha Świętego, aby Cię prowadził i objawiał Jezusa.
 • Poproś dziś Boga o pogłębienie relacji z Jezusem.
 • Jezus posyła po dwóch. Jezus wyznaczył także inne osoby, aby szły przed Nim i dawały świadectwo Jego miłości. Wśród nich jestem ja. Mam zadanie ukazywać jak dobry jest Bóg poprzez swoje osobiste życie i przykład. Na tej drodze postawiony jest mi drugi człowiek. Nie idę przez życie sam. Jestem powołany do relacji.
 • Inaczej sytuacja będzie wyglądała, gdy ów drugi będzie mi życzliwy, a inaczej gdy brakować będzie elementarnego porozumienia. Obydwa przypadki są mi bliskie i Jezus chce, abym je mądrze podjął. W jaki sposób daję świadectwo miłości do Jezusa z osobą mi bliską? Z kolei, czego oczekuje ode mnie Jezus w relacji trudnej i zagmatwanej, jaka zaistniała (często niezależnie ode mnie) z drugim człowiekiem?
 • Najpierw relacja potem misja. Jezus zaprasza uczniów do modlitwy o robotników, których mógłby posłać na swoje żniwo. Jeżeli Bóg powołuje, to wpierw do relacji ze sobą. Proces rozeznawania powołania to czas pogłębiania życia duchowego. Nie odkryjesz zaproszenia do misji, jeżeli pozostaniesz na powierzchni. Bóg daje czas człowiekowi, wychowuje go stopniowo. W ten sposób tworzy się relacja, która jest fundamentem każdego powołania. Czy na modlitwie pytam się Jezusa o Jego oczekiwania wobec mojej osoby? Czy mam odwagę podjąć poważny proces rozeznawania w oparciu o pogłębione życie duchowe? Czy myśli o powołaniu nie są miejscem mojej ucieczki przed problemami życia codziennego? Co takiego rodzi się w głębi mojego serca, na modlitwie, w doświadczeniu głębokiego pokoju?
 • Czy żyję w świadomości pełnienia woli Bożej?
 • Jak często ewangelizuję? Mówię o swoim doświadczeniu wiary?
 • Czy w trudnych sytuacjach ufam w Bożą Opatrzność? Czy żyję w przeświadczeniu, że razem z Jezusem przetrwam każdą trudność?
 • Na koniec porozmawiaj z Bogiem o tym wszystkim, co zrodziło się w Twoim sercu pod wpływem dzisiejszej modlitwy. Wypowiedz przed Nim swoje uczucia – lęku, niepewności ale może i nadziei na prawdziwe spotkanie. Bądź szczery przed Panem. Możesz Mu podziękować za to, co odkryłeś lub poprosić Go o coś, czego bardzo potrzebujesz. Porozmawiaj z Nim przez chwilę serdecznie – jak przyjaciel z przyjacielem.
 • Na zakończenie pomódl się słowami modlitwy „Ojcze nasz”.
 • Po modlitwie poświęć kilka chwil na refleksję jak Ci się modliło. Co Ci pomagało. Co przeszkadzało w spotkaniu.
 • Zachęcamy, byś zapisał sobie refleksje po modlitwie, jakieś szczególne poruszenia czy myśli, które będą takim swoistym dziennikiem duchowym z tych rek. Te zapiski mogą Ci pomóc zobaczyć drogę, po której Pan Cię prowadzi, ścieżki, po których On idzie z Tobą przez życie.

Żródło – Grzegorz Ginter SJ
Żródło – Monika Zioło

Komentarz do Ewangelii

Często człowiek zapomina o misji jaką jest niesienie Królestwa Bożego bliźnim. Równie często wydaje nam się, że z odpowiedzią na powołanie do tej misji musimy się zmagać sami. Tymczasem Jezus posyła po dwóch uczniów jak jagnięta między wilki stając w prawdzie, że wypełnienie woli Bożej nie będzie łatwe. Choć zadanie nie jest najprostszym, Jezus nawołuje by nic ze sobą nie zabierać w podróż, bo choć wilki mogą nam zagrażać, Bóg opiekuje się swoimi dziećmi i jest dokładnie tam, gdzie one, nawet między nieprzyjaciółmi.

Żródło – Monika Zioło

<<<< Ewangelia z dnia wczorajszego  Ewangelia na dzień następny >>>>