KSM Białystok


Co przyciągało młodych do Kościoła

Posted on by dajarek


Oczywiście, smutne jest to, że pewien odsetek młodych ludzi traktuje chodzenie do kościoła, jako obowiązek. Obecność w kościele tylko po to, by spełnić życzenie rodziców, którym zależy by ich córka lub syn otrzymali Sakrament Bierzmowania lub mogli uzyskać Sakrament Małżeństwa nie należy do rzadkości. Warto jednak pamiętać, że w przeszłości bez regularnej obecności na niedzielnej Mszy Świętej nie można było marzyć o ukończeniu studiów. W epoce Królestwa Kongresowego funkcję obecnego Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pełniła Komisja Rządowa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Zgodnie z jej ustaleniami, w latach 1816 – 1830 – w pierwszym okresie istnienia Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskanie zaliczenia roku na uczelni wymagało okazania zaświadczenia o odbytym Sakramencie Pokuty.

Warto dodać, że Kościół w latach niewoli kojarzył się młodym ludziom z oporem wobec okupanta. Pod zaborem pruskim i rosyjskim, z jednej strony pod władzą protestantów, z drugiej zaś prawosławnych, uczęszczanie do kościoła wiązało się ze sprzeciwem wobec zaborców. Nie przypadkowo nabożeństwa przeradzały się w manifestacje patriotyczne, jak np. pogrzeb wdowy po generale Sowińskim. Również w realiach peerelowskich udział w czynnościach liturgicznych był wyznacznikiem niepopierania władzy. Widać to zwłaszcza na przykładzie mszy odprawianych w intencji Ojczyzny podczas stanu wojennego. 

Bardzo ważnym elementem, który w czasach nowożytnych przyciągał ludzi do Kościoła, była muzyka sakralna. W okresie renesansu i baroku najwięksi kompozytorzy tworzyli utwory sakralne i układali melodie części stałych Mszy Świętej. We Włoszech był to Pierluigi da Palestrina (1525-1594), w Hiszpanii Tomás Luis de Victoria (1548-1611), w Saksonii i Prusach Jan Sebastian Bach (1685 – 1750), zaś w imperium Habsburgów Austriackich Wolfgang Amadeusz Mozart (1756 – 1791). Polskim przedstawicielem w tym gronie był Jerzy Liban z Legnicy (1464 – (?)1546 ).

KM

This entry was posted in Uncategorized.